Arheološki lokalitet rimska villa rustica Novo Selo Bunje nalazi se na području općine Selca, na otoku Braču. Radi se o značajnom arheološkom nalazištu sa znatnom sačuvanom infrastrukturom koja svjedoči o načinu života u kontinuitetu od rane do kasne antike. Arheološka istraživanja započeta su 2015. godine arheološkim rekognisciranjem terena, a na temelju ranijih saznanja o postojanju antičke arhitekture na lokalitetu. Sljedeće 2016. godine započela su opsežna višegodišnja arheološka istraživanja koja su proveli Institut za arheologiju u Zagrebu i partnerske ustanove L'Université d'Aix-Marseille, CNRS, CCJ, iz Aix-en-Provence u Francuskoj. Otkriven je veliki arhitektonski sklop rimske urbane vile koja ima stambeni i posebno dobro očuvan gospodarski sklop sa sačuvanim tijeskom i bazenima za preradu ulja i vina, a među nalazima su značajna otkrića mozaika i fresaka, koja svjedoče o visokom stupnju kulture i primjene tada suvremenih tehnoloških graditeljskih i umjetničkih rješenja.
Po dovršetku arheoloških istraživanja, lokalitet na otvorenom suočen je s brojnim aktivnim problemima koji utječu na ubrzano propadanje važnih arheoloških nalaza, stoga je potrebno provesti konzervatorsko-restauratorska istraživanja I nastavno na njih izraditi konzervatorsko-restauratorski elaborat zaštite svih mozaika i žbuka, a posljedično i svih gradivnih struktura na ovom važnom lokalitetu. Prva će faza projekta stoga obuhvatiti prikupljanje dragocjenih uzoraka materijala poput mozaičkih tesera, vapnenih žbuka i kamena, koje će se zatim analizirati u specijalističkim laboratorijima. Temeljem prikupljenih rezultata, te proučavanjem i mapiranjem stanja struktura i materijala in situ, izraditi će se konzervatorsko-restauratorski elaborat temeljem kojega će se planirati očuvanje i održiva budućnost lokaliteta. Projekt će provoditi Odjel za konzervaciju-restauraciju zidnih slika i mozaika koji djeluje pri Odsjeku za konzervaciju-restauraciju Umjetničke akademije u Splitu, u suradnji s partnerskim ustanovama Institutom za arheologiju u Zagrebu, Splitsko-dalmatinskom županijom i lokalnom zajednicom. Terenski dio projekta voditi će nastavnici Odsjeka za konzervaciju-restauraciju Krešimir Bosnić, viši predavač, dr. sc. Branko Matulić, red. prof. (T), i Nikola Radošević, doc. art., a u radove će biti uključeni studenti druge, treće, četvrte i pete godine specijalističkog usmjerenja konzervacija-restauracija zidnih slika i mozaika integriranog preddiplomskog i diplomskog studija konzervacije-restauracije.
Projekt pod nazivom Bunje kao mozaik prošlosti - zalog budućnosti osmišljen je kao dugoročni višefazni projekt koji se ne misli završiti arheološkim istraživanjima i konzervatorsko-restauratorskom zaštitom lokaliteta, već je krajnji cilj ovaj lokalitet staviti u službu arheološkog turizma u okviru lokalne zajednice, odnosno Općine Selca i Turističke zajednice Selca.
Značajnu pomoć u ostvarivanju navedenih ciljeva pružila je Splitsko-dalmatinska županija sufinanciranjem projekta kroz Program sufinanciranja projekata arheološkog turizma na području Splitsko-dalmatinske Županije za 2024. godinu („Službeni glasnik Splitsko-dalmatinske Županije", broj 22/24).
Partnerska ustanova: Splitsko-dalmatinska županija, Institut za arheologiju (Zagreb), Općina Selca
Nositelji aktivnosti: Krešimir Bosnić, viši predavač, Odsjek za konzervaciju-restauraciju; dr. sc. Branko Matulić, red. prof. (T), Odsjek za konzervaciju-restauraciju, Nikola Radošević, doc. art., Odsjek za konzervaciju-restauraciju
Kontakt-osoba: Krešimir Bosnić, kbosnic@umas.hr
Autori fotografija: Krešimir Bosnić, Emmanuel Botte