07. October 2024.

Interdisciplinarna radionica studenata Umjetničke Akademije i Filozofskog fakulteta u Zagrebu

Prošli tjedan, 2. i 3. listopada 2024., na arheološkom lokalitetu Koludrt u Lumbardi održana je interdisciplinarna radionica za studente Umjetničke akademije u Splitu i Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Radionica, organizirana u suradnji Odsjeka za konzervaciju-restauraciju Umjetničke akademije i Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta, okupila je studente arheologije i konzervacije-restauracije s ciljem proširivanja njihovih perspektiva i razumijevanja različitih aspekata srodnih struka, što je iskustvo koje će studentima biti od znatne koristi u kasnijoj karijeri.

Radionica je održana na lokalitetu antičke cisterne, a vodili su je dr. sc. Hrvoje Potrebica, red. prof. (T.) (FFZG), Nikola Radošević, docent (UMAS) i Krešimir Bosnić, viši predavač (UMAS). Cisterna je izgrađena od suhozidno slaganih kamenih blokova prekrivenih troslojnom vodonepropusnom žbukom. Iako je žbuka iznenađujuće visoke kvalitete za to razdoblje, njeno očuvanje predstavlja izazov. U cisterni su pronađeni novi fragmenti Lumbarajske psefizme i keramički nalazi koji datiraju iz helenističkog razdoblja (3. st. pr. Kr. - 1. st. po. Kr.).

Tijekom radionice studenti su imali priliku upoznati se s procesima konzervacije-restauracije na arheološkim lokalitetima, specifičnim problemima konzervacije nepokretnih kulturnih dobara, modelima prezentacije lokaliteta, te prednostima interdisciplinarnog pristupa i važnosti suradnje stručnjaka različitih specijalističkih profila. Posebna pažnja posvećena je praktičnim vještinama dokumentiranja oštećenja na arheološkim strukturama, analizi stanja, primjeni tradicionalnih i suvremenih materijala za konzervaciju, metodama monitoringa i preventivne konzervacije.

Program radionice obuhvaćao je uvodno predavanje, terenski rad i grupni rad, te završnu diskusiju. Studenti su aktivno sudjelovali u praktičnim vježbama dokumentiranja i analize stanja arheoloških ostataka, te su imali priliku primijeniti stečena znanja u rješavanju konkretnih problema vezanih uz očuvanje lokaliteta.

Ova radionica predstavlja vrijedan primjer uspješne suradnje dviju institucija i doprinosi boljem razumijevanju i očuvanju kulturne baštine.
Na radionici su sudjelovali studenti Mirna Šandrić, Polina Aširova, Marta Vickov, Katarina Lukač, Mila Erceg, Hade Van Lierde i Jurica Kunić. S obzirom na pozitivne reakcije studenata, u planu je organizacija sličnih radionica i u budućnosti.

Autori fotografija: Krešimir Bosnić, Nikola Radošević

Partnerska ustanova: Filozofski fakultet u Zagrebu, Odsjek za arheologiju

Nositelji aktivnosti: dr. sc. Hrvoje Potrebica, red. prof. (T), Nikola Radošević, docent, Krešimir Bosnić, viši predavač

Za medijske upite, molimo kontaktirajte koordinatora projektnih aktivnosti na lokalitetu, putem odredišta e-pošte: kbosnic@umas.hr

Ciljevi
Kvalitetno obrazovanje Industrija, inovacije i infrastruktura Smanjenje nejednakosti Održivi gradovi i zajednice Partnerstvom do cilja