Bunje kao mozaik prošlosti - zalog budućnosti
stručni istraživački projekt (terenski i istraživački rad, terenska nastava, interdisciplinarna međuinstitucionalna suradnja, informiranje putem medija)
Mjesto održavanja: Arheološki lokalitet rimska villa rustica Novo Selo Bunje (općina Selca, otok Brač) (faza 1)
Vrijeme održavanja: 28. listopad – 30. listopad 2024.
Na arheološkom lokalitetu Bunje u Novom Selu na Braču završena je prva faza konzervatorsko-restauratorskog istraživačkog projekta Bunje kao mozaik prošlosti – zalog budućnosti. Projekt, pokrenut od strane Odjela za konzervaciju-restauraciju zidnih slika i mozaika pri Odsjeku za konzervaciju-restauraciju Umjetničke akademije u Splitu zajedno s partnerskim ustanovama, Institutom za arheologiju iz Zagreba, Splitsko-dalmatinskom županijom i općinom Selca, u prvoj fazi provedbe ima za cilj istraživačko prikupljanje i analizu materijala i podataka in situ potrebnih za planiranje buduće, dugoročne zaštite rimskog arheološkog lokaliteta villae rusticae na vrijednom lokalitetu Bunje.
Stoga je prva faza radova obuhvatila višednevno istraživanje lokaliteta. Tijekom terenskih posjeta proveden je niz ključnih istraživačkih aktivnosti, uključujući detaljno fotografsko dokumentiranje zatečenog stanja arhitektonskih struktura i građe, usmjereno na evidentiranje djelovanja aktivnih uzročnika propadanja poput vlage i vegetacije. Osim toga, precizno je izvedeno lidarsko snimanje pojedinih dijelova lokaliteta, s naglaskom na vrijedne ostatke zidnih i podnih hidrauličnih žbuka, te podnih mozaika, kako bi se stvorila precizna digitalna dokumentacija, koja postaje vrijedan dokument o stanju lokaliteta za vrijeme istraživanja.
Fotografsko bilježenje lokaliteta iz zraka provedeno je pomoću drona, što omogućuje sveobuhvatno praćenje strukturalnog stanja arheoloških ostataka i usporedbu s prethodno izvedenim snimcima, stvarajuči tako širi kontekst za osmišljavanje zaštitnih mjera. Nadalje, prikupljeni su uzorci mozaičkog materijala i žbuka iz gospodarskog dijela lokaliteta, koji će biti analizirani u specijaliziranim laboratorijima tijekom druge faze projekta kako bi se dobile dodatne informacije o materijalnim svojstvima i potrebama za planiranje budućih zaštitnih radova. Navedeni je postupak uzorkovanja praćen fotografskim snimkama i bilježenjem mjesta uzorkovanja na pripremljenim grafičkim mapama.
Eksperimentalno čišćenje ulomka mozaika u jugoistočnom dijelu lokaliteta, pripadajućeg termalnom dijelu vile, obavljeno je s ciljem procjene trenutnog stanja materijala te definicije smjernica za buduću zaštitu na otvorenome kroz periodičko praćenje aktivnog djelovanja uzročnika propadanja. Svi će prikupljeni podaci biti iskorišteni prilikom izrade prijedloga buduće zaštite lokaliteta.
Terenski dio projekta vodili su nastavnici Odsjeka za konzervaciju-restauraciju Krešimir Bosnić, viši predavač, dr. sc. Branko Matulić, red. prof. (T), i Nikola Radošević, doc. art. U radovima su, uz vodstvo nastavnika, sudjelovali studenti druge, treće i četvrte godine specijalističkog usmjerenja za konzervaciju-restauraciju zidnih slika i mozaika pri integriranom preddiplomskom i diplomskom studiju konzervacije-restauracije Polina Aširova, Matea Jukić, Manuela Jurišić, Andrea Justinić i Tea Primorac.
Okončanjem prve faze projekta ostvarili su se preduvjeti za provedbu iduće faze istraživčkog rada, tijekom koje će prikupljeni uzorci biti analizirani u specijaliziranim laboratorijima Umjetničke akademije i partnerskih vanjskih ustanova.
Značajnu pomoć u realizaciji prve faze projekta Bunje kao mozaik prošlosti – oaza budućnosti omogućila je Splitsko-dalmatinska županija sufinanciranjem projekta kroz Program sufinanciranja projekata arheološkog turizma na području Splitsko-dalmatinske Županije za 2024. godinu („Službeni glasnik Splitsko-dalmatinske Županije", broj 22/24).
Partnerska ustanova: Splitsko-dalmatinska županija, Institut za arheologiju (Zagreb), Općina Selca
Nositelji aktivnosti: Krešimir Bosnić, viši predavač, Odsjek za konzervaciju-restauraciju; dr. sc. Branko Matulić, red. prof. (T), Odsjek za konzervaciju-restauraciju; Nikola Radošević, doc. art., Odsjek za konzervaciju-restauraciju
Kontakt-osoba: Krešimir Bosnić, kbosnic@umas.hr
Autori fotografija: Krešimir Bosnić, Branko Matulić, Nikola Radošević, Polina Aširova