U lipnju 2024. (od 17. do 22. lipnja) za vrijeme arheoloških istraživanja na lokalitetu Kaptol-Gradca, općina Kaptol, Požega, organizirana je interdisciplinarna radionica u blizini samog arheološkog nalazišta. Posljedica svakog arheološkog istraživanja jest određena količina arheoloških nalaza pronađena na lokalitetu. Kvalitetno očuvanje i čuvanje arheološke baštine danas se realizira kroz suradnju arheologa, konzervatora-restauratora, povjesničara umjetnosti, arhitekata... te sve više uz aktivan doprinos kolega iz područja prirodnih znanosti. Za vrijeme radionice studentima je prezentirana preventivna zaštita, obrada, dokumentacija, konzervacija – restauracija, te interpretacija keramičkih arheoloških nalaza. Proces konzerviranja pronađenih arheoloških nalaza često je brži i jednostavniji ukoliko artefakt odmah dobije adekvatnu konzervatorsko-restauratorsku obradu. Prezentacija aktualnih projekata, istraživanja i saznanja studentima konzervacije-restauracije i arheologije od neizmjerne je važnosti u procesu njihove edukacije. Suradnja, razumjevanje i sinergija između arheologa i konzervatora-restauratora, doprinosi kvalitetnijem radu na očuvanju i interpretaciji kulturne baštine.
Voditelji radionice:
dr. sc. Miona Miliša, izv. prof. art. (Odsjek za konzervaciju-restauraciju, Umjetnička Akademija u Sveučilište u Spiltu) i dr. sc. Hrvoje Potrebica, red prof. (Odsjek za arheologiju, Filozofski fakultet, Sveučilište u Zagrebu), uz suradnju Martina Rončević mag. archeol. (Odsjek za arheologiju, Filozofski fakultet, Sveučilište u Zagrebu)
Studenti:
Odsjek za arheologiju:
Mirna Šandrić, studentica 5. godine
Mislav Godanj, student 3. godine
Odsjek za konzervaciju-restauraciju, specijalističko usmjerenje za konzervaciju-restauraciju metala i arheološke baštine:
Ana Stojanović, studentica 5. godine
Sanja Šušnjara, studentica 4. godine
Marta Vickov, studentica 3. godine
Paola Zebić, studentica 3. godine