21. veljače 2019.

Treće međunarodno studentsko bijenale, Osijek 2019

Treće međunarodno studentsko bijenale, Osijek 2019 Središnja tema: LJEPOTA Poziv za umjetničke radove   Pojam ljepote najčešće vežemo za dvije potpuno oprečne stvari: umjetnost i prirodu. Dok prva u potpunosti ovisi o ljudskoj kreativnosti i intelektu, druga je posve izvan mogućnosti čovjekove kontrole i razumijevanja. Ovaj sukob je filozofski uspostavljen kao nerazrješiva aporija već u antičkoj Grčkoj kroz Platonov pojam simulakruma i Aristotelovo načelo mimezisa. Dok je stariji filozof smatrao da oponašanje već postojećih oblika vodi stvaranju bezvrijednih privida, njegov je učenik upravo u imitiranju prirode prepoznao način da se povežu savršenstvo prirode i katarza kao osjećaj ljudskog bića. Na ovaj način, smatrao je Aristotel, nadilazi se puko oponašanje i stvara autentična vrijednost. Zanimljivo je da ni kod jednog ni kod drugog filozofa ljepota nije u samoj stvari, nego ili u čistoj ideji ili pak u osjećaju oslobođenja emocija. Razlika je ipak u načinu na koji dolazimo do ljepote – kroz čisto misaoni proces ili pak uz pomoć artefakta kao svojevrsne materijalne proteze uma. Mnogo stoljeća kasnije, u Kantovoj Kritici moći suđenja nastoji se pomiriti ovu antičku aporiju umjetnosti i ljepote na taj način što se prirodu proglašava nedostižnim estetskim uzorom ali se istodobno svrhu umjetnosti nastoji emancipirati od prirode na taj način što ljepota sada može nastati u slobodnoj kreaciji čistoga uma. Ali problem ljepote time nije riješen nego je tek uspostavljen novi sukob – onaj između ljepote i ružnoće – a koji se upravo zahvaljujući Kantu u modernoj i suvremenoj umjetnosti etablirao kao središnji problem. Utoliko je paradoksalno da je problem ljepote prognan iz teorijskog i kritičkog diskursa,  premda zauzima središnje mjesto sukoba u povijesti moderniteta. Međutim, radovi u tradicionalnom mediju slikarstva, poput onih Francisa Bacona, zatim instalacije i objekti Damiena Hirsta ili ciklus filmova Cremaster Matthewa Barneya potvrđuju da problem ljepote/ružnoće nije nestao iz umjetničkog promišljanja. Treće izdanje Međunarodnog Studentskog Bijenala u organizaciji Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku želi propitati kako umjetnost danas i nova generacija umjetnika gledaju na pojam ljepote; koliko je ljepota još uvijek moguća ili potrebna u umjetnosti; na koji je način procjenjivati i kako je tražiti. Zanimaju nas studentska rješenja koja na najširi način problematiziraju problem lijepog i njegov odnos spram ružnog; zanimaju nas radovi koji pronalaze nove puteve ljepote kako u tradicionalnim tako i u novim medijima; koji postavljaju pitanje znamo li uopće što je ljepota, o čemu ona danas ovisi i kako je stvoriti; zanima nas uloga ljepote u razmatranju odnosa kapitalizma, globalizacije i suvremene civilizacije poslije slikovnog obrata. Vaši radovi mogu biti izvedeni u bilo kojem mediju i tehnici, mogu se baviti ili biti nadahnuti ovim temama ali, dakako, nisu na njih ograničeni:   – načini izražavanja ljepote u suvremenom umjetničkom djelu – kako preživjeti ljepotu u kapitalističkom sustavu potrošnje – vizualizacije lijepog i ružnog između umjetnosti i popularne kulture – stvaranje i razaranje ljepote na društvenim mrežama – problematiziranje ljepote kao političke i ideološke kategorije – manipulacije ljepotom i zavođenje ružnoćom – ljepota kao ideja u odnosu na ljepotu kao informaciju – medijski i intermedijalno stvorena ljepota (osjet, opip, zvuk, slika) – problem percepcije ljepote: od subjekta stvaranja do objekta gledanja – ružnoća kao kritika ljepote   Prijave se šalju na e-adresu studentskobiennale@gmail.com, koju kao i sve ostale informacije o Međunarodnom studentskom biennalu možete pronaći na službenoj stranici http://studentbiennial.com/. Uz kratak opis rada, studenti trebaju poslati kvalitetne vizualne materijale (rezolucija 300 dpi-a), te potvrdu o studentskom statusu bilo koje razine. Troškove i organizaciju transporta radova snose sami studenti, a organizator će pomoći prema mogućnostima. Izložba je planirana za kraj 2019. u Osijeku, uz dodjelu tri nagrade. Planiramo da nagrađeni radovi budu predstavljeni na zasebnoj izložbi 2020. Rok za podnošenje prijava je 5. listopada 2019.