29. rujna 2021.

Svečani prijem prof. Hansa Portsteffena (Njemačka) kod dekana Umjetničke akademije u Splitu povodom vrijedne donacije knjiga

Prof. Hans Portsteffen s Instituta za konzervatorsko-restauratorske znanosti Tehničkog sveučilišta u Kölnu nedavno je donirao svoju zbirku stručne literature iz područja konzervacije-restauracije i povijesti umjetnosti Knjižnici Umjetničke akademije u Splitu. To je najveća donacija knjižnične građe iz područja zaštite i očuvanja kulturne baštine u povijesti naše ustanove. Dekan Umjetničke akademije u Splitu, izv. prof. art. Edvin Dragičević, primio je 28. rujna 2021. godine prof. Portsteffena kako bi mu uručio zahvalnicu i prigodne poklone. Svečanom su prijemu nazočili izv. prof. art. dr. art. Mladen Čulić, predstojnik Odsjeka za konzervaciju-restauraciju, i izv. prof. art. Jurica Matijević, voditelj specijalističkog usmjerenja za konzervaciju-restauraciju štafelajnih slika. Profesori Čulić i Matijević najzaslužniji su za tehničku realizaciju ove vrijedne donacije. Prof. Portsteffen već godinama surađuje s Odsjekom za konzervaciju-restauraciju Umjetničke akademije u Splitu. Suradnja je započela u okviru Međunarodne konzervatorsko-restauratorske radionice na Lopudu (International Conservation Workshop Lopud), a nastavila se kroz gostujuća predavanja i radionice koje je držao za studente konzervacije-restauracije i profesionalne konzervatore-restauratore.   Pregled predavanja i stručnih radionica koje je prof. Portsteffen održao na Umjetničkoj akademiji u Splitu: 2013. Hans Portsteffen, „Textile Support: History, Materials and Manufacture, Documentation Scheme“ (predavanje, 4.  ožujka 2013.) Hans Portsteffen, „Varnish: Introduction, Materials, Synthetic Resins, Ageing, Approaches to Aesthetics and Varnishing (Decision Making)“ (predavanje, 4.  ožujka 2013.) Hans Portsteffen, „Alteration Effects In Paintings: Introduction, Overview“ (predavanje, 5.  ožujka 2013.) Hans Portsteffen,  „Approaches to Filling and Reconstruction of Losses: Filling Lacunae in Paintings and Wood; Wood Stick Completion)“ (predavanje, 5.  ožujka 2013.) 2014.  Hans Portsteffen, „Wood Stick Completion Workshop“ (teorijsko-praktična radionica, 4. – 5. ožujka 2014.) Hans Portsteffen, „History of Polychrome Sculpture“ (predavanje, 3. ožujka 2014.) Hans Portsteffen, „Paintings Behind Glass“ (predavanje, 3. ožujka 2014.) 2015.  Hans Portsteffen, „Stretching a Canvas. Stretcher Systems – The Approach of the Cologne Institute for Conservation Sciences“ (predavanje, 9. ožujka 2015.) Hans Portsteffen, „Filling-in Losses in the Ground Layer Workshop“ (teorijsko-praktična radionica, 9. – 11. ožujka 2015.) 2016.  Hans Portsteffen, Frane Mihanović i Vladan Desnica,  „Imaging Techniques Used for the Investigation of Artworks: UV, IR and X-Ray“ (teorijsko-praktična radionica, 8. ožujka 2016.) 2018. Hans Portsteffen i Petra Demuth, „Protective and Supportive Backings for Paintings“ (teorijsko-praktična radionica, 19. – 21. ožujka 2018.) 2019. Hans Portsteffen, „Paint Film/Pigment Defects. Alteration Effects in Paintings: Introduction, Overview“ (predavanje, 6. ožujka 2019.) Hans Portsteffen,„The Cologne Institute for Conservation Sciences Screwing Device for Stretching Paintings“ (predavanje, 6. ožujka 2019.) Hans Portsteffen,„The Holy Christ of Lopud“ (predavanje, 6. ožujka 2019.)