Umjetnička akademija Split s ponosom objavljuje uspješan nastavak aktivnosti unutar HORIZON EU projekta STECCI (STone monument Ensembles and the Climate Change Impact), u sklopu radnog paketa 5, koji se bavi laboratorijima društvenih inovacija.
Umjetnička akademija Split nastavlja aktivnosti u sklopu HORIZON EU projekta STECCI (STone monument Ensembles and the Climate Change Impact), unutar radnog paketa 5, koji se bavi laboratorijima društvenih inovacija. Dana 17. i 18. listopada 2024., održana je radionica My Stecci Stories u Cisti Velikoj i Splitu, na kojoj su sudjelovali članovi projektnog tima, studenti, srednjoškolci i lokalna zajednica. U suradnji s partnerima iz ZSI-a (Zentrum für soziale Innovation), radionica je osmišljena kako bi se lokalni dionici i građani uključili u proces zaštite stećaka kroz inovativne metode pripovijedanja i mapiranja prostora.
Prvog dana, sudionici su proveli terensku radionicu u Cisti Velikoj, koja je uključivala vođenu šetnju zaboravljenim stazama oko nekropole Crljivica. Ova radionica omogućila je sudionicima - studentima konzervacije-restauracije, arheolozima i lokalnim stručnjacima - da analiziraju prostor i identificiraju infrastrukturne potrebe, poput zaštite područja i edukacije posjetitelja. Predloženi su sadržaji za poboljšanje lokaliteta, uključujući postavljanje informativnih ploča i edukaciju javnosti o kulturnom značaju ovog lokaliteta. U sklopu mapping walk radionice evocirana je kolektivna memorija lokalnog stanovništva o pogrebnim običajima i svakodnevnim stazama. Kroz intervjue s lokalnim stanovnicima i umjetnicima oživljene su zaboravljene priče, dok je stručna analiza pomogla boljem razumijevanju prostornog konteksta nekropole. Aktivnosti su zabilježili studenti Odsjeka za film i video Umjetničke akademije, Mihael Bažoka i Mikula Nižetić.
Drugi dan radionice održan je u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, u suradnji s nastavnicima i učenicima Druge jezične gimnazije iz Splita. Tijekom kreativne vježbe Misija na Mars, sudionici su raspravljali o temama klimatskih promjena, simbolici stećaka i suvremenom kontekstu njihovih vlasnika. Također su promišljali o održivom balansu između turizma i pijeteta prema ovom groblju. Kroz imaginaciju i ulogu Marsovaca, sudionici su kritički pristupili pitanjima zaštite okoliša, naglašavajući važnost održivog upravljanja baštinom.
Radionica je zaključena raspravom i planiranjem budućih aktivnosti, uključujući povećanje vidljivosti STECCI projekta, angažman lokalnih zajednica te organizaciju ljetnih škola posvećenih očuvanju stećaka.
Za dodatne informacije i upite, molimo kontaktirajte koordinatora projektnih aktivnosti na lokalitetu putem e-pošte: kbosnic@umas.hr.
Više podataka o projektu, daljnjim pojedinostima i ciljevima projekta moguće je pronaći na sljedećoj poveznici: https://steccihorizoneu.com/
Za medijske upite, molimo kontaktirajte koordinatora projektnih aktivnosti na lokalitetu, putem odredišta e-pošte: kbosnic@umas.hr
Partnerska ustanova: Univerzitet u Sarajevu, Heritage Malta, Univerzitet Donja Gorica Podgorica, Universitat fur angewandte Kunst Wien, Stiftung Preussischer Kulturbesitz, Zentrum für soziale Innovation GmbH Wien, Sveučilište u Splitu Umjetnička akademija, University of Novi Sad, Faculty of Sciences, Institut Mines-Telecom
Nositelji aktivnosti: Krešimir Bosnić, viši predavač, Odsjek za konzervaciju-restauraciju; Siniša Bizjak, izv. prof., Odsjek za konzervaciju-restauraciju, Nesrin Sen-Buttermilch (ZSI)
Kontakt-osoba: Krešimir Bosnić, kbosnic@umas.hr
Autori fotografija: Krešimir Bosnić, Ljubo Gudelj