25. listopada 2022.

Promocija knjige i predavanje Sabrine Zelić

Promocija knjige A. Majkapara: J. S. Bacha: Dvoglasne invencije i predavanje na temu održat će se u četvrtak, 27.10.2022. od 10 do 13 h u dvorani Umjetničke akademije na Visokoj, Fausta Vrančića 19.

Predavačica će biti umjetnička savjetnica Sabrina Zelić (Muzička akademija u Zagrebu).

Životopis:

SABRINA ZELIĆ diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi istaknute pijanistice Pavice Gvozdić 1990. godine. Tijekom školovanja održala je brojne solističke i komorne koncerte te sudjelovala na mnogim republičkim, državnim i međunarodnim natjecanjima, na kojima je osvajala brojne nagrade i priznanja.

Muzikalnost, temperament i visok stupanj tehničke spremnosti donose joj državnu stipendiju za studij na prestižnom Moskovskom državnom  konzervatoriju P. I. Čajkovski, gdje 1991/92. pohađa specijalizaciju u klasi prof. G. Mirvis uz asistenciju I. Plotnikove. Na istoj ustanovi završila je 1996. godine postdiplomski studij u klasi velikoga ruskog  pijanista Nikolaja Petrova koji je opisuje kao „kvalitetnog muzičara s dobrim osjećajem za formu i zvuk.“ Svoja je znanja stjecala i u radu s renomiranim umjetnicima kao što su Evgenij Timakin, Rudolf Kehrer, Arbo Valdma, Alexander Satz i Elizabeta Ginzburg.

Od prvoga solističkog recitala, održanoga s 13 godina, pa sve do danas, Sabrina Zelić neprekidno je prisutna na pijanističkoj sceni. Održala je brojne recitale, nastupajući u kulturnim središtima Hrvatske, Italije, Austrije, Njemačke, Španjolske, Rusije, Tatarstana, Slovenije, Srbije, Makedonije te Bosne i Hercegovine. Kao solistica nastupala je sa Sarajevskom filharmonijom, a surađivala je i u projektima Zagrebačke filharmonije.

Članica je klavirskoga dua Sabrina Zelić - Rustem Kudoyarov s kojim je ostvarila zapažene izvedbe suvremene ruske i hrvatske komorne glazbe te koncerte s orkestrom (izvedba Bachovih i Mozartovih koncerata za dva klavira s orkestrom u moskovskom Rahmanjinovom zalu).

Gostovala je na festivalima Europski dani muzike u Münchenu, Ohridsko ljeto, Sarajevska zima, Oktobarski dani kulture, Festival suvremene glazbe Europa - Azija u Tatarstanu te na Međunarodnom festivalu komorne glazbe Lubeničke glazbene večeri, Međunarodnom festivalu komorne glazbe u Vukovaru. Snimala je za potrebe Hrvatske radio-televizije te radio-televizija Moskva, Brjansk, Detmold, Firenca, Udine, Sarajevo, Priština, Beograd, Mostar, Skopje.

Za niz uspješnih nastupa u jubilarnoj Chopinovoj godini te za svoje zalaganje i doprinos radu društva Fryderyk Chopin, Ministarstvo kulture Republike Poljske odlikovalo ju je ordenom Zasluga za poljsku kulturu  2010. godine.

Također, pozorno radi na predstavljanju ruske pijanističke škole i pripadajuće pedagoške literature. Njezini prijevodi objavljeni su u časopisu hrvatskih glazbenih i plesnih pedagoga pod nazivom Tonovi: S. Ajzenštat: Čajkovski, Dječji album, Tonovi, br. 61. Također, 2021godine tiskan je njen prijevod knjige  A.Majkapara: Dvoglasne invencije J.S.Bacha.

Uz  koncertnu djelatnost, s posebnom se posvećenošću bavi i pedagoškim radom na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu, spajajući tradiciju zagrebačke i ruske pijanističke škole