10. svibnja 2020.

Povratak studenata s hrvatskim državljanstvom iz inozemstva

Odlukom o izmjenama i dopuni Odluke o privremenoj zabrani prelaska preko graničnih prijelaza RH (poveznica) hrvatskim je državljanima omogućen dolazak/povratak u RH bez obaveze provođenja mjere samoizolacije, a uz poštivanje općih i posebnih epidemioloških mjera. Ministarstvo znanosti i obrazovanja napominje da je to osobito važno u kontekstu brojnih upita koji dolaze od studenata iz susjednih država, poglavito studenata koji imaju prebivalište u Bosni i Hercegovini a imaju državljanstvo Republike Hrvatske. Na Facebook stranici Hrvatskog studentskog zbora (poveznica) objavljeno je sljedeće:
"Na upit Hrvatskog studentskog zbora i Ministarstva znanosti i obrazovanja, Stožer civilne zaštite odgovorio je potvrdno, odnosno odluka donesena 9. svibnja o ukidanju privremene zabrane prelaska preko graničnih prijelaza odnosi se i na studente! Dakle, svim studentima – hrvatskim državljanima, omogućen je dolazak/povratak u Republiku Hrvatsku bez obveze provođenja mjera samoizolacije! Ipak, imajte u vidu da se i dalje svi moramo pridržavati uputa i poštivati opće i posebne epidemiološke mjere. Odluka je stupila na snagu danom donošenja, 9. svibnja."