U petak, 19. travnja 2024., u sklopu Fluid dizajn foruma u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić" otvorena je izložba:
Jadran: Pet crtica za sutra
izv. prof. dr. sc. Ivice Mitrovića i doc. art. Olega Šurana.
Izložba je svojevrsna retrospektiva spekulativnih radova Šurana i Mitrovića od 2017. do 2023. godine, koji se kroz dizajnersku praksu, započetu još 2004. godina na Odsjeku za dizajn vizualnih komunikacija, kroz platformu "Interakcije" bave našim budućnostima života na Jadranu.
Iz najave izložbe:
Udaljeni od europskih urbanih i tehnoloških centara, „s ruba Europe“, Ivica i Oleg, svijet promatraju iz ove, pomalo off perspektive. Fokus njihove spekulativne prakse je na implikacijama velikih globalnih tema u lokalnom kontekstu; kako će se recentne i rastuće tehnološke, ekonomske, društveno-političke i klimatske promjene reflektirati u kontekstu mediteranske, jadranske Europe. Njihovi radovi se bave refleksijama velikih globalnih promjena u lokalnom kontekstu, gdje su uveli spekulativnu dizajnersku praksu kao novi dizajnerski pristup koji je pokazao potencijal otvaranja šireg dijaloga. Kao što i Dejan Kršić primjećuje u njihovom radu, spekulativni dizajn prije svega shvaćaju kao neku vrstu sredstva/metode za društveno uvježbavanje, usvajanje vještina/kompetencija/znanja za snalaženje u novim situacijama i kontekstima bliske budućnosti.
Ivica (Split/Brač) i Oleg (Pula/Split) surađuju od Olegovih studentskih dana na Odsjeku za dizajn vizualnih komunikacija Umjetničke akademije u Splitu. Zajedno stoje iza neformalne edukacijske platforme Interakcije na splitskoj Akademiji koja se bavi novim dizajnerskim praksama (od dizajna interakcija, do kritičkog i spekulativnog dizajna). Kroz niz projekata koji uključuju produkciju radova, izložbe i publikacije bave se propitivanjem suvremene dizajnerske prakse i edukacije kroz pristup koji nazivaju „Mediteranski spekulativni pristup“, koji povezuje njihov zajednički senzibilitet prema Jadranu i temama koje promišljanju našu budućnost na Mediteranu. Između niza zajednički realiziranih izložbi može se izdvojiti kustoski projekt hrvatskog izložbenog nastupa na XXI. Milanskom trijenalu (2016.), gdje realiziraju izložbu "Spekulativnost – post dizajnerska praksa ili nova utopija?" i pripadnu publikaciju. Zajedno su sudjelovali i u realizaciji europskog projekta Urban IxD – Designing Human Interactions in the Networked City (2013. – 2014.). U sklopu projekta realiziraju međunarodnu putujuću izložbu "City | Data | Future – Interactions in hybrid urban space", koja je dio je fundusa Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu. Za Sveučilište u Splitu vodili su međunarodni Erasmus+ projekt SpeculativeEdu, prvi europski projekt koji se bavio obrazovanjem u području spekulativnog dizajna i srodnih praksi, a rezultirao je iznimno uspješnom knjigom "Beyond Speculative Design: Past – Present – Future" (2021.). Sudjelovali su u diskurzivnom programu hrvatskog predstavljanja na prošlogodišnjem Venecijanskom bijenalu arhitekture koje je rezultiralo knjigom "Designing in Coexistence – Reflections on Systemic Change" (2023.).
Produkciju i izlaganje prezentiranih radova nosila je Umjetnička akademija u Splitu, uz podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Splita.
Fotografije: Krsto Vulović.