19. svibnja 2023.

Gostovanje prof. dr. sc. Marije Letizije Amadori (Sveučilište u Urbinu „Carlo Bo“) na Odsjeku za konzervaciju-restauraciju, 22. - 26. svibnja 2023.

Od 22. do 26. svibnja 2023. na Odsjeku za konzervaciju-restauraciju Umjetničke akademije u Splitu gostuje prof. dr. sc. Maria Letizia Amadori sa Sveučilišta u Urbinu „Carlo Bo“. Profesorica Amadori se već 25 godina bavi primjenom metoda i tehnika iz područja prirodnih znanosti u istraživanju povijesnih i umjetničkih djela. Na Sveučilištu u Urbinu „Carlo Bo“ predaje Kemiju u kulturnoj baštini. Mentorirala je više od 140 diplomskih i doktorskih radnji te objavila preko 140 znanstvenih radova u talijanskim i međunarodnim časopisima, kao i dvije monografije.

Fotografija ustupljena ljubaznošću M. L. Amadori

 

Prof. Amadori će u ponedjeljak 22. svibnja 2023. održati dva predavanja: jedno o istraživanjima provedenim na portretima iz studiola vojvode Federica da Montefeltra u vojvodskoj palači (Palazzo Ducale) u Urbinu, a drugo o osnovama rendgenske fluorescentne analize (XRF). Predavanja su namijenjena studentima 1. godine konzervacije-restauracije i održavaju se u okviru kolegija Uvod u specijalistička usmjerenja 2 – Štafelajne slike i polikromirano drvo (nositeljica kolegija: izv. prof. art. dr. sc. Sagita Mirjam Sunara). Studenti će nakon toga imati praktičnu demonstraciju XRF analize s prijenosnim XRF uređajem na štafelajnim slikama i polikromiranim drvenim predmetima.

U utorak 23. svibnja 2023. prof. Amadori će održati teorijsko-praktičnu radionicu o metodi analize rendgenskom fluorescencijom za studente 3., 4. i 5. godine koji specijaliziraju konzerviranje-restauriranje štafelajnih slika i polikromiranog drva (voditelji specijalističkog usmjerenja: red. prof. art. Jure Matijević i izv. prof. art. Lara Vidaković). U teorijskom dijelu radionice prof. Amadori će govoriti o tehničkoj analizi umjetničkih dijela (temu će obraditi kroz primjere iz vlastite istraživačke prakse) te o XRF analizi i interpretiranju njenih rezultata. U praktičnom dijelu radionice studenti će imati priliku raditi XRF mjerenja na umjetninama koje se trenutno nalaze u radionici za štafelajne slike i polikromirano drvo.

Za vrijeme boravka u Splitu prof. Amadori će se susresti s nastavnicima s Odsjeka za kemiju Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Splitu koji izvode nastavu na studiju konzervacije-restauracije. S kolegama će razmijeniti iskustva u poučavanju kemije primijenjene na konzervaciju-restauraciju te ih upoznati sa svojim istraživačkim projektima vezanim za kulturnu baštinu.

Gostovanje prof. Amadori realizira se u okviru programa akademske mobilnosti Erasmus+, a organizira ga izv. prof. art. dr. sc. Sagita Mirjam Sunara.

Radni jezik: engleski

Program

Ponedjeljak, 22. svibnja 2023. (predavanja i praktična demonstracija za studente 1. godine)

9.30 – 10.30 Predavanje “Technical study of the Uomini Illustri (Famous Men) portraits in the Studiolo of the Ducal Palace of Urbino”

10.30 – 10.40 Pauza

10.40 – 11.10 Predavanje “Fundamentals of XRF spectroscopy and data interpretation”

11.10 – 11.40 XRF analiza – praktična demonstracija

11.40 – 11.50 Rasprava

Utorak, 23. svibnja 2023. (teorijsko-praktična radionica namijenjena studentima 3., 4. i 5. godine koji specijaliziraju konzervaciju-restauraciju štafelajnih slika i polikromiranog drva)

9.00 – 9.45 Predavanje “Technical examination of artworks: case studies”

9.45 – 10.00 Pauza

10.00 – 10.45 Predavanje “XRF spectroscopy and data interpretation”

10.45 – 11.00 Pauza

11.00 – 12.30 Praktični dio radionice

12.30 – 12.45 Pauza

12.45 – 13.00 Rasprava

Kratki životopis predavačice

Maria Letizia Amadori je od 1998. do 2000. godine radila kao znanstvena istraživačica u Nacionalnom istraživačkom vijeću, najprije u Rimu, potom u Faenzi. Bavila se arheometrijskim istraživanjima kamena i keramike. Od 2001. godine radi kao znanstvena istraživačica i sveučilišna nastavnica (nositeljica kolegija Kemija za kulturnu baštinu) na Sveučilištu u Urbinu „Carlo Bo“. Mentorirala je više od 140 diplomskih i doktorskih radnji.

Njena su istraživanja usmjerena na primjenu neinvazivnih i mikro-invazivnih metodologija u ispitivanju gradbenih materijala objekata kulturne baštine te za rješavanje konzervatorsko-restauratorskih problema/pitanja. Radila je na slikama, polikromiranim predmetima/površinama, kamenu, keramici i dr. Bavila se i problematikom vezanom za potrese, kako u Italiji, tako i u inozemstvu (Bagan u Mjanmaru). Sudjelovala je u konzervatorsko-restauratorskim projektima u Egiptu, Libiji, Maroku, Mađarskoj, Bosni i Hercegovini i Albaniji. U Indiji je bila uključena u konzerviranje-restauriranje zidnih slika u Radžastanu. U Iranu je identificirala porijeklo pigmenata kojima su ukrašavane palače u Perzepolisu.

Zahvaljujući primjeni metoda i tehnika iz područja prirodnih znanosti na umjetnička djela, Amadori je doprinijela boljem poznavanju serije portreta Znameniti ljudi (Uomini illustri) iz vojvodske palače u Urbinu, kao i poznavanju rada flamanskih slikara. Suradnja koja je proteklih godina uspostavljena s pariškim muzejom Louvre bila je jedan od preduvjeta za vraćanje portreta u vojvodsku palaču u Urbinu povodom izložbe 2015. godine.

Istraživala je slikarsku tehniku brojnih umjetnika, među ostalim Giovannija Santija (Rafaelova oca), Federica Baroccija, Lorenza Lotta, Tiziana, Caravaggia, Francesca Hayeza, Giovannija Segantinija… Istraživanja koja je provodila na djelima slikara Giusta di Ganda (Joosa Van Wassenhovea) i Giovannija Santija otkrila su prisutnost neočekivanih materijala u pigmentima koje su koristili, poput staklenog praha. Ta će otkrića uskoro biti publicirana i zasigurno će otvoriti nove pravce interdisciplinarnih istraživanja.

Godine 2022. Amadori je primila nacionalnu nagradu Premio Rotondi u sekciji „Svijet – Spašavanje umjetničkih djela“.

Objavila je preko 140 znanstvenih radova u talijanskim i međunarodnim časopisima, kao i dvije monografije.

 

 

Fotografija ustupljena ljubaznošću M. L. Amadori

 

Ciljevi
Kvalitetno obrazovanje Partnerstvom do cilja