11. svibnja 2024.

Održani koncerti sa učenicima glazbe "Mali, a veliki" Splitskih virtuoza

Održana su dva koncerta Splitskih virtuoza pod ravnanjem prof. art. Wladimira Kossjanenka i to:

6. svibnja u Crkvi Čudotvorne Gospe Sinjske
    7. svibnja u Klausturi franjevaca u Makarskoj

Koncerti pod nazivom Mali, a Veliki održani su u suradnji s Glazbenom školom Jakova Gotovca Sinj i Glazbenom školom Makarska.

Višestruko nagrađeni učenici Glazbenih škola iz Sinja i Makarske nastupili su solistički uz pratnju Splitskih virtuoza

Mia Župić (flautistica), Klara Ivandić (violinistica), Sara Ivišić (gitaristica), Mihael Hrste (violist) te Bože Poljak (trubač) predstavljaju Glazbenu školu Jakova Gotovca iz Sinja, dok Roza Popović (mandolinistica), Lući Kovačević (saksofonistica), Luka Grabovac (klarinetista) i Rena Vlaho (violistica) predstavljaju Glazbenu školu ˝Makarska˝. Koncertu se pridružuje Ana Miculinić (violončelistica), studentica prve godine na Akademiy za glasbo Ljubljana

Komorni orkestar Splitski virtuozi čine:
Antoinette Gojak, koncertna majstorica
Marijana Raboteg, Vera Werkman - 1. violine
Karmen Sedlar, Dorotea Rukavina - 2. violine
Stipe Marinić, Ivor Ivančić - viole
Hillary Karuza, Martina Janevska - violončela
Piero Malkoč - kontrabas

dirigent: Wladimir Kossjanenko

Projekt je nastao iz potrebe za jačom afirmacijom mladih te iznimno talentiranih glazbenika Glazbene škole Jakova Gotovca i Glazbene škole ˝Makarska˝. Višestruko nagrađivani učenici svakako zaslužuju posebnu pozornost struke, stoga im je omogućen solistički nastup uz pratnju profesionalnog komornog orkestra, kako bi se omogućila veća konkurentnost u daljnjim fazama njihovog školovanja.

Splitski virtuozi djeluju preko 10 godina pod ravnanjem renomiranog violista i dirigenta Wladimira Kossjanenka pod čijim su umjetničkim vodstvom odsvirali 60ak koncerata u 30 gradova Hrvatske te tri koncerta na međunarodnom festivalu ˝Cello - Herbst am Hellweg˝ u Njemačkoj.
Splitski virtuozi također surađuju s istaknutim solisitma kao što su: Zoran Dukić (Hrvatska), Grigory Gruzman (Njemačka), Alexander Vitlin (NJemačka), Mai Suzuki (Japan), Fritz Gearhart (SAD), Arman Mourzagaliev (Kazahstan), Edin Karamazov (BiH), Vesna Podrug (Hrvatska), Kim Cook (SAD), Kajana Pačko (Hrvatska), Lovre Marušić (Hrvatska) i drugi. Orkestar je također ostvario suradnju sa zborom West Village Choral iz New Yorka.
Kao osnivaču i umjetničkom ravnatelju Splitskih virtuoza u rujnu 2019. godine Wladimiru Kossjanenku (Wlademaretz Waldemar) dodijeljena je nagrada ˝Zlatni Grgur˝ za izniman doprinos glazbenoj sceni Grada Splita. Koncertima Splitskih virtuoza sudjelovalo je više od 100 profesionalnih glazbenika iz 20 zemalja. Među njima 35 profesora glazbenih akademija, 70 glazbenika sa završenim visokim obrazovanjem te 30 studenata glazbenih akademija iz Splita, Zagreba, Praga, Weimara, Münstera, Antwerpena, Kopenhagena Wroclawa, Szczecina čime orkestar njeguje poseban obzir prema mladim glazbenicima i njihovom profesionalnom razvoju.

Posebna zahvalnost inicijatorima projekta istaknutom violistu i profesoru viole Stipi Mariniću, ravnateljima Tamari Romac - Zlodre i Željki Vlaho te Marina Kaštela - dugogodišnjemu sponzoru The Virtuosos of Split - Splitski virtuozi.
Kvalitetno obrazovanje Partnerstvom do cilja