20. lipnja 2024.

Studentice konzervacije - restauracije sudjelovale su na manifestacija Halštatski dani

Manifestacija Halštatski dani održava se svake godine u Općini Kaptol u sklopu Europskih dana arheologije.

Ove je godine održana od 14.6. do 16.6.2024.

Općina Kaptol smještena je u srcu Požeške kotline i poznata je po bogatoj halštatskoj ostavštini iz željeznog doba. Riječ je o prostoru brojnih arheoloških lokaliteta, a samim time i prostoru iznimnog kulturnog nasljeđa. Cilj manifestacije Halštatski dani je popularizacija struke i edukacija o važnosti očuvanja kulturne baštine. Niz događaja koji se odvijaju u sklopu manifestacije privlače brojne znanstvenike i studente iz čitave Europe čije su struke vezane uz arheologiju i kulturnu baštinu. Svrha takvih događaja je razmijena znanja i iskustava kroz brojna predavanja i radionice. Jedna od atrakcija ovogodišnjih Halštatskih dana je radionica Lončarenje", koja je pružila  jedinstvenu priliku za mlađe sudionike da nauče više o prapovijesnim tehnikama izrade keramike. Uz praktičnu demonstraciju, radionica je također obuhvatitla i teorijski dio, gdje su sudionici mogli saznati više o povijesnom kontekstu i značaju pronađenih posuda, kao i o metodama koje konzervatori-restauratori koriste za proučavanje i tretiranje ovakve vrste materijala. Na taj način Halštatski dani ne samo da educiraju javnost o važnosti arheološkog naslijeđa, već i potiču aktivno sudjelovanje i interes za zaštitu i očuvanje kulturne baštine.

Na radionoci su sudjelovale studentice konzervacije-restauracije specijalizacije za konzervaciju-restauraciju metala i arheološke baštine: Ana Stojanović (V. godina), Sanja Šušnjara (IV. godina), Marta Vickov (III. godina) i Paola Zebić (III. godina) s dr. sc. Mionom Miliša, izv. prof.

Kvalitetno obrazovanje Partnerstvom do cilja