22. ožujka 2021.

Sudjelovanje doc. art. dr. sc. Sagite Mirjam Sunare i studentice Brune Vladović na međunarodnoj konferenciji o zaštiti kulturne baštine u kriznim uvjetima

Na međunarodnoj konferenciji "Solidarity in Culture: Heritage Protection Under Conditions of Crisis" ("Solidarnost u kulturi: Zaštita kulturne baštine u kriznim uvjetima"), koja je održana od 18. do 20. ožujka 2021. godine u organizaciji Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, sudjelovale su doc. art. dr. sc. Sagita Mirjam Sunara s Odsjeka za konzervaciju-restauraciju i Bruna Vladović, studentica 3. godine integriranog preddiplomskog i diplomskog studija konzervacije-restauracije. Dr. sc. Sunara na konferenciji je održala predavanje naslovljeno "Teaching risk identification through real-world examples: risk assessment as a preventive conservation tool". U predavanju je predstavila problemski zadatak koji za cilj ima upoznati studente s konceptom procjene rizika u području kulturne baštine. Zadatak je uključivao tri skulpture iz Parka skulptura Željezare Sisak, zbirke koju dr. sc. Sunara istražuje i čijim se očuvanjem bavi od 2012. godine. Identificirane su opasnosti/prijetnje kojima su skulpture izložene, izrađeni scenariji za svaku prijetnju (78 različitih scenarija) te predložene mjere i postupci za sprečavanje ili minimaliziranje štete. Videozapis mrežnog izlaganja objavljen je na YouTube kanalu Odsjeka za konzervaciju-restauraciju.     Studentica 3. godine konzervacije-restauracije Bruna Vladović (ex Vrljičak) i doc. art. dr. sc. Sagita Mirjam Sunara na konferenciji su predstavile poster "After the earthquake: a proposal for the packing, transportation and future display of a damaged object from the Zagreb Museum of Arts and Crafts". Poster tematizira problemski zadatak vezan za stradavanje muzejske građe u potresu koji je u ožujku 2020. pogodio Zagreb, a koji je dr. sc. Sunara osmislila za kolegij Preventivna konzervacija 2. Vladović je izradila prijedlog za pohranu, transport i buduće izlaganje jednog teško oštećenog predmeta iz stalnog postava Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu. Poster (u PDF) formatu dostupan je ovdje: "After the earthquake: a proposal for the packing, transportation and future display of a damaged object from the Zagreb Museum of Arts and Crafts" Videprezentacija postera može se pogledati na YouTube kanalu Odsjeka za konzervaciju-restauraciju.